Реалії тонкої людської натури такі, що хочеться не тільки захистити, а й прикрасити видну частина фасаду. Гараж - економ-споруда, але навіть при мінімальному бюджеті є можливість облагородити його цоколь. Ми наведемо кілька рецептів декоративного оздоблення фундаменту під різний гаманець, а вже вам вибирати, який з них підходить вам краще.
Гарна підготовка - запорука «здорового» цоколя
Фундамент готовий? Саме час приступити до його «чорнового» захисту. Верхній декоративний шар - лише «вершина айсберга», головне те, що приховано під ним. Підготовка до фінішної обробки цоколя фундаменту включає в себе:
* Облаштування вимощення
* Оштукатурювання поверхні
* Її гідроізоляція
Отмостка - це похила бетонна або асфальтна смужка навколо гаража. Її роль полягає у відведенні води і бруду від поверхні цоколя. Ширина вимощення строго залежить від винесення даху (ширше козирка на 20 см). Її додаткове утеплення дозволяє пом'якшити температурний перепад в точках дотику стін із землею.
Найпростіший спосіб облаштування вимощення:
* Знімають верхній шар землі (20-25 см) і укладають дренажну подушку (щебінь + пісок)
* Заливають 15-сантиметровий шар бетону і 3 см асфальту, утворюючи нахил
* По периметру доріжки слід передбачити температурні шви (кожні 2 метри), які запобігають розлом поверхні. У них укладають смужку пружного матеріалу (наприклад, вінілову стрічку).
Потім приступають до обштукатурювання цоколя. Штукатурний шар на цементно-вапняній основі зміцнить і вирівняє поверхня, «заб'є» її пори. У суміш рекомендується ввести пластифікатор, який підвищує водовідштовхувальні властивості розчину.
Для зміцнення облицювального шару на бетонні і цегляні поверхні набивають металеву сітку і поверх неї наносять штукатурку. Суміш жорстка і щільна на основі крупнозернистого піску (річкового).
Наступний етап - гідробар'єр. Штукатурний шар з «добавкою» є непоганим захистом від надлишку вологи, але для більшої ефективності краще комбінувати два різний способу захисту від води.
Є три варіанти дій:
* Обмазати всю поверхню бітумним мастилом.
* Покрити цоколь подвійним шаром руберойду.
* Пофарбувати поверхню проникаючою гідроізоляцією.
Після завершення підготовки цоколя можна перейти до його фінішної декоративної обробки.
Декоративне оздоблення цоколя фундаменту.
Спосіб № 1. Обштукатурювання і забарвлення цоколя.
Це найлегший і найдешевший спосіб прикрасити цоколь. Поверхня покривається шаром штукатурки і забарвлюється в будь-який потрібний колір. Ми ж пропонуємо вдосконалити метод і за допомогою підручних інструментів надати цоколю елітний зовнішній вигляд.Розчин повинен бути достатньо щільною консистенції, але при цьому зберігати пластичність і однорідність. Гарненько перелопатьте його перед використанням, щоб уникнути утворення грудок. Наноситься суміш на стіну методом обризга: порції суміші накидають на поверхню. Обштукатурив таким способом невелику ділянку, починаємо імітувати на ньому уявну кам'яну кладку. Для цього прорисовуємо паличкою контури різнокаліберних каменів, намагаючись потрапити в місця, де утворилися стики між прилиплими грудками розчину.
Аналогічно можна створити видимість гранітної кладки або нанести свій авторський рельєф. Поверхня забарвлюється або спеціальним колірним барвником, що додається в штукатурку. Краще віддати перевагу першому варіанту, оскільки спеціальна фарба заповнить пори і ефективно зміцнити поверхню.
Переваги штукатурення цоколя.
Робота відноситься до розряду нескладних, ціни на штукатурку доступні, тому витрачені кошти на декорацію не сильно вдарять по бюджету забудовника.Недоліки штукатурення цоколя.
Дуже істотний мінус даного способу облицювання - недовговічність покриття. Занадто великий негативний «тиск» на цоколь, тому вже через рік-два доведеться виконувати перший косметичний ремонт.Спосіб № 2. Облицювання натуральним або штучним каменем.
Облицювання цоколя натуральним каменем виглядає солідно і дорого, а захисні властивості цього природного будматеріалу є еталоном якості. Штучні аналоги повністю імітують рельєф «прабатька», але не дотягують до його рекордних характеристик. Зате вони значно легше і дешевші.Натуральний камінь - важка броня, облицювальні роботи з ним вимагають вправності та вміння. Технологія наказує не тільки кріплення окремих елементів за допомогою клею, але й організацію опорного «каркаса» для їх надійної фіксації до основи. Для цього використовують армовану решітку, гачки і кілочки з дерева. Вони грають роль «якоря» для елементів кладки.
Згідно з правилом кріплення важких каменів (у тому числі мармуру та граніту), їх вставляють в соти каркаса і фіксують до основи за допомогою гачків і кілочків. Завершивши кладку першого ряду, в утворену щілину між гратами і камінням (25 мм) заливають розчин.
Якщо скористатися тільки клеєм, то через кілька років почнеться руйнування облицювального шару. Камені просто почнуть відвалюватися.
Простіше йдуть справи з штучними «підробками». Вони в 1,5 рази легше натурального аналога, внутрішня сторона плиток оснащена спеціальним рельєфом, що поліпшує адгезію. При їх кріпленні використовують тільки клейовий розчин, тому технологія робіт аналогічна укладанню керамічної плитки.
Переваги облицювання каменем.
Така обробка цоколя відноситься до розряду елітних «брендів» і ніколи не виходить з моди. Кам'яна «броня» - надійний і міцний «бастіон» проти всіх негативних чинників, яким схильна дана поверхня.
Недоліки облицювання каменем.
Дорого, навіть дуже дорого. Штучний камінь дешевше в середньому на 40%, але теж боляче «вкусить» гаманець бережливого господаря.
Спосіб № 3. Облицювання цоколя сайдингом.
Оздоблення фундаменту пластиком за витратами займає золоту «середину» між двома вищеописаними способами. Виконують облицювання сайдингом з полімерних матеріалів на основі полівінілхлориду. Будматеріал представляє собою легкі панелі певного розміру (асортиментний ряд продукції досить широкий). Це довговічне і міцне покриття, яке імітує всі варіанти дорогих «шубок» для цоколя (мармур, граніт, річковий камінь, дерево і т.п.). Вид настільки натуральний, що здогадатися про підробку можна лише зблизька і на дотик.Для обробки фундаменту пластиком не потрібно залучення досвідчених майстрів, монтаж настільки простий, що з ним легко впорається будь-хто. Допоміжні елементи (стартовий і опорний профіль, кутові планки тощо) ще більше полегшують завдання початківця.
Кріплять цокольний сайдинг за допомогою оцинкованих цвяхів (через кожні 15 см) до дерев'яної обрешітці, рухаючись: знизу вгору і справа наліво. Панелі не притискають міцно до стіни, а залишають 5-7 мм запас для теплового розширення матеріалу. Це захистить їх від деформації при сезонних перепадах температур.
Переваги облицювання цоколя сайдингом.
Надійно і недорого, тому такий спосіб оптимальний для невеликого бюджету. Довговічність і практичність покриття виправдовує витрати на матеріал.
Недоліки облицювання цоколя сайдингом.
Фактично полімерний сайдинг позбавлений істотних недоліків, правда він поступається по міцності і довговічності каменю, тому при значному ударі панель пошкодиться.