З появою нових будівельних матеріалів конструкція підпірних стін помітно видозмінилася. Тепер за допомогою захисних «бастіонів» проблемну ділянку можна не тільки зміцнити, а й прикрасити. Не дарма декоративна підпірна стіна - один з популярних прийомів в ландшафтному дизайні, що дозволяють ефектно розмежувати зони ділянки і зробити певний акцент на одній з них.
Підпірна стіна: особливості будови.
Конструкції підпірних стін різні між собою, так як розраховані на різний ступінь впливу «ворожих» сил, що намагаються перекинути опору. Але «кістяк» у них незмінний і складається з таких основних «запчастин»:* Наземна частина: ТІЛО
Внутрішня сторона стіни стикається з грунтом. Лицьова частина «щита» відкрита, його форма може бути рівною або косою (з ухилом у бік пагорба, обриву, яру).
* Підземна частина: ФУНДАМЕНТ
Він компенсує чималий тиск грунту на підпірну стіну. Під підставу обов'язково укладають масивну дренажну подушку 20-30 см (пісок + щебінь)
* Захисні інженерні комунікації: ВОДОВІДВЕДЕННЯ і ДРЕНАЖ
При проектуванні підпірних стін обов'язково передбачені захисні заходи щодо відведення зайвої вологи та води, яка неминуче накопичується за їхньою внутрішньою поверхнею.
Зведення підпірних стін можливе за певних сприятливих умов. Основними факторами, від яких забудовник повинен відштовхуватися в рішенні, організовувати чи ні на своїй ділянці цей вид укріплення, є: рівень грунтових вод і промерзання грунту.
Ось сприятливі параметри для успішного будівництва:
* Рівень промерзання: показник не опускається нижче позначки в 1,5 м
* Рівень грунтових вод досить низький: 1-1,5 м
Підземна частина конструкції підпірних стін безпосередньо залежить від типу грунту: чим вона м'якше і нестійкіше, тим глибше слід в неї «пірнути». Ось приклад розрахунку глибини фундаменту підпірної стіни для самостійного проектування:
* Якщо на ділянці глинистий щільний грунт, то глибина фундаменту становить 1/4 висоти підпірної стіни
* Якщо на ділянці грунт середньої пухкості, то глибина фундаменту становить 1/3 висоти підпірної стіни
* Якщо на ділянці м'яка, пухка земля, то глибина фундаменту становить 1/2 висоти підпірної стіни
Що стосується наземної частини підпірних стін, то для їх самостійного зведення є певне обмеження: висота «підпірки» не повинна перевищувати 1,4 м. Для будівництва щита «зростанням» вище слід залучити профільних фахівців, так як сильний тиск грунту на підпірну стіну вимагає більш складних розрахунків при її проектуванні. Зараз в інтернеті є величезний вибір програмних продуктів, які підраховують всі потрібні параметри цієї допоміжної споруди. Але є одне «але». Вони так само призначені для «щитів» висотою до 1,4 м, так як до більш масивним спорудам потрібен особливий підхід, що не підпадає під стандартний алгоритм розрахунків.
Ще один важливий параметр, який необхідний для стійкості захисного «щита» - товщина тіла масивної підпірної стіни. Він прямо залежить від висоти споруди і типу грунту: чим вище підпора і чим м'якше грунт, тим ширше повинна бути опорна «нога». І навпаки.
Для Винахідників буде корисний приклад розрахунків підпірної стіни такого типу на «всі випадки життя»:
* Якщо грунт на ділянці пухкий: товщина масивної підпірної стіни = 1/2 її висоти
* Якщо грунт на ділянці середньої щільності: товщина масивної підпірної стіни = 1/3 її висоти
* Якщо грунт на ділянці щільний глинистий: товщина масивної підпірної стіни = 1/4 її висоти
Для проектування та розрахунку параметрів тонких підпірних стін потрібен досвід, оскільки численні приклади саморобних перекинутих «щитів» вказують, що занадто велика ймовірність їх фатального кінця.
Популярні будматеріали для влаштування підпірних стін
БЕТОНЦе беззаперечний лідер серед використовуваних для цих цілей будматеріалів. Підпірні стіни з бетону можна вилити самому, купити повністю готові модулі або ж скласти їх з окремих блоків. Міцність і тяжкість будматеріалу є головною причиною його масового використання для влаштування високих захисних споруд. Підпірні стіни з бетону не відрізняються естетичної красою і досить одноманітні, тому їх намагаються перетворити за допомогою декоративних оздоблювальних покриттів.
Для забудовника найбільш оптимальним варіантом є монолітна конструкція «щита»:
* Фундамент і тіло підпірної стіни з бетону виливається за допомогою знімної опалубки за стандартним «сценарієм» (докладніше див «Фундамент для гаража», «Стіни для гаража»)
Найпростіше використовувати готові заводські моделі підпірних стін з бетону, які за допомогою спецтехніки встановлюють на потрібне місце. Але в даному випадку слід врахувати додаткове навантаження на бюджет через доставку блоків та оренду вантажопідйомної техніки.
Армування підпірних стін з бетону
Армування підпірних стін виконується з урахуванням «проблемних» зон споруди. Найбільш небезпечні точки напруги: верхівка і лінія з'єднання фундаменту і тіла «щита». У них потрібне збільшення густоти щільності залізного каркасу.Для розрахунку армування підпірних стін використовують спеціальні програми, де точно можна підібрати товщину, крок і марку прутів. Але для наочності зазначимо основні принципи правильного армування підпірних стін, які допоможуть самоделкина правильно зміцнити монолітну конструкцію захисної споруди.
Головна сила, з якою повинна боротися залізна сітка всередині тіла «щита» - вигин. Розрахунок підпірних стін вказує, що головна арматура їх тіла розташовується у вертикальній площині, а поперечні прути (поперечна арматура) більш тонкі (20% від перетину головної) строго перпендикулярно їй. У фундаменті поперечні прути укладають строго перпендикулярно головній арматурі наземної частини щита.
Ось приклад розрахунку підпірної стіни:
При її товщині більше 25 см, крок головною арматури - не більше 25 см.
При товщині «щита» 15-25 см, крок головною арматури - не більше 15 см.
Поперечна арматура встановлюється з кроком не більше 25 см.
Що стосується марки бетону, то для монолітної конструкції підпірної стіни готують розчин В10-В15.
Бутобетон
У місцевості, багатій на бутовий камінь (плоский камінь) практикують цей вид кладки підпірних стін. Слід прискіпливо вибирати видатковий будматеріал, оскільки для якісного «щита» бут по міцності повинен відповідати марці М150. Для заливки використовують бетонний розчин В7, 5.
Бутобетонная кладка вигідна тим, що для будівництва стіни нема армування. Камінь прекрасно справляється з виниклими протиборчими силами. Залишається тільки вивчити всі особливості бутобетонной кладки, головні з яких:
* Співвідношення розчину і буту 50 на 50
* Ширина каменю повинна дорівнювати 1 / 3 ширини стіни
* Камені повинні бути чистими і зволоженими для кращої адгезії з розчином
* Камінь не укладають впритул до країв стіни (зазор ≈ 3 см)
Оптимальна ширина бутобетонной кладки - 0,6 м (більше - нераціонально). Детальніше технологію виконання робіт можна прочитати в розділі «Бутобетонний фундамент».
КАМІНЬ
Такий спосіб більш трудомісткий, оскільки технологія кладки з каменю складна через вимушену підгонку робочих елементів. Кам'яна кладка підпірних стін - це ефектна прикраса ділянки. тому якщо хтось зважиться на такий крок, ось кілька робочих рекомендацій:
* Перев'язка швів кладки для рядів каменів повинна бути не менше 10 см, а для кутових елементів - не менше 15 см
* Для роботи вибирайте камені твердих сортів: базальт, кварцит і т.п.
* Якщо кладка ведеться на розчині, то його марка повинна бути не нижче М50
* При сухій кладці щілини між каменями зашпаровуйте грунтом
Оптимальна ширина підпірної стіни з каменю - 0,6 м.
ЦЕГЛА
Цей класичний будматеріал часто використовують для будівництва вертикальних підпірних стін. Їх товщина дорівнює 12 - 37 см (підлога - півтори цегли відповідно). Проектування підпірних стін з цегли спрощено наявністю готових розрахункових таблиць, де під кожну висоту стінки є повна розшифровка витрати матеріалу. Тут же вказується кількість цегельних рядів і схема їх кладки, що вельми зручно для початківця.
Наприклад, для підпірної стіни висотою 60 см і товщиною в ½ цегли знадобиться 8 рядів елементів. На 1 кв. м. зведеного «щита» слід заготовити 62 цегли.
ДЕРЕВО
Дерев'яна підпора - найслабший «щит», зате виглядає на лоні природи найбільш гармонійно. Але якщо у вашій місцевості вологий клімат, то такий декор не підходить для вашої ділянки, так як прослужить від сили один-два сезони.
Для будівництва підпірних стін з дерева використовують колоди однакового перетину. Їх вкопують на необхідну розрахункову глибину, попередньо обробивши наконечники гарячим бітумом. Уклавши в траншею вертикальні стовпи щільним рядом, з'єднавши їх між собою цвяхами або дротом, основу «щита» ретельно зацементують. Це найпростіша схема для виконання дерев'яної підпірної стіни. Складніше для виконання горизонтальна кладка колод, де потрібно вирізати пази в елементах для коректного з'єднання робочих елементів.
Проектування підпірних стін і стін підвалів: способи підвищення їх міцності
Існує достатня кількість видів підпірних стін, різниця між якими полягає в особливостях будови основних елементів конструкції. Мова йде про вид фундаменту (малозаглибленний, заглиблений), способи обробки лицьової поверхні, особливості складання споруди. Зупинимося в першу чергу на принципових розбіжностях в методах зміцнення «різнокаліберних» щитів.Ми невипадково включили в даний розділ не тільки особливості проектування підпірних стін, але і стін підвалів. Адже вони схожі за своєю ключовою функцією: протистояння гнітючої силі прилежащего грунту.
Проектування підпірних стін: особливості масивної і тонкої конструкції стін
Підпірні стіни бувають масивні і тонкі (мінімальна товщина підпірки із залізобетону - 10 см). Останні з-за невеликої товщини «щита» не можуть гідно протистояти натиску грунту. Зрівноважування сил відбувається за рахунок особливої конструкції фундаментної плити, подовжена частина якої спрямована в бік насипу грунту, що змушує працювати його противагою. Наземна частина «підпірки» жорстко фіксується в підземній «нозі». Така будова підпірних стін має спеціальну назву - консольна.За способом кріплення наземної і підземної частини консольної конструкції щита розрізняють:
* Кутова консольна підпірна стіна
Складається з двох плит, жорстко з'єднаних між собою. Якщо підпірна стіна збірна, то з'єднання наземної і підземної частини конструкції виконується за допомогою виїмки у фундаментній плиті або петельним методом. Для монолітною підпірки тісний «зв'язок» двох взаємно перпендикулярних плит виконується за рахунок їх внутрішньої арматурної зав'язки.
* Анкерна консольна підпірна стіна
У такій конструкції підпірної стіни з'єднання двох плит виконується за допомогою анкерних зв'язків, які сприяють їх додаткової стійкості. Кріплення може бути виконано шарнірним або клиновим способом.
* Контрфорсна консольна підпірна стіна
Цей вид «щита» складається з фундаментної, наземної плити і контрфорса, який бере на себе певну частку тиску грунту на підпірну стіну.
Масивні підпірні стіни довше зводити, зате їх «родзинка» ховається в надійності «броні». Тиск грунту на підпірну стіну гаситься за рахунок чималої ваги щита. Щоб додатково їх зміцнити, внутрішню поверхню наземної плити роблять нерівною: у монолітному бетоні формують виступи, цегляну кладку випинають всередину. Зовнішня сторона щита похила в бік схилу. Визначається необхідний кут за формулою:
F = 450-j / 2
Де j - кут природного укосу для різних видів грунту.
Проектування стін підвалу виконується за аналогією з розрахунком конструкції високих підпірних стін. Особлива увага приділяється надійності з'єднання нижніх кутів підвальнох «коробки».
У середньому висота підвалу в гаражі - до 3 м (кратно 0,6 м). Для їх будівництва використовують готові залізобетонні блоки або ж плити виливають безпосередньо на будмайданчику. Самостійне проектування підпірних стін і стін підвалів такої висоти - ризиковано і небезпечно. Як вже говорилося вище, алгоритм підрахунків занадто складний для людини, що не володіє профільними знаннями. Тільки фахівець правильно і точно розрахує тиск грунту на необхідному рівні і підбере оптимальні параметри підвальних стін. Теж стосується способів їх зміцнення.