2. Безпечна угода: документи для купівлі гаража.
3. Повна готовність: перелік документів для продажу гаража.
Необхідні документи для купівлі або продажу гаража.
Гараж відноситься до розряду дефіцитних товарів. Переповнені стоянки і велика кількість «бездомних» автомобілів - явні докази, що вказують на гостру нестачу машиномісць в місті. Така ситуація часто змушує автовласників, які бажають придбати жадану житлову площу для залізного «друга» (та ще поряд з домом), укладати сумнівні угоди купівлі/продажу. «Як придбати гараж без документів?» - Ось абсурдне, але вельми популярне питання на юридичних форумах.Але навіть при всій привабливості товару не слід втрачати здоровий глузд. Дійсно, законодавча база нашої країни далека від досконалості, але в цьому питанні все ж «нитка» логіки є. Є певний перелік документів для покупки гаража, які необхідний для переоформлення сертифіката власності, що підтверджує ваше право володіти і розпоряджатися спорудою (продавати, заповідати тощо).
Без «паперового супроводу» процедура легальної передачі гаража «з рук в руки» - неможливо. А значить, ваше право на нього нічим не підтверджене і легко заперечне.
Що обов'язково повинен знати кожен покупець гаража.
Не так часто середньостатистичний громадянин купує нерухомість. Ще 40 років тому такі угоди і зовсім були протизаконні, тому що ми жили в соціалістичній країні, де все було спільне. Занадто малий термін нашої з вами «капіталізації». Прийняті в поспіху закони, що регулюють цю сферу діяльності, лише проходять період «обкатки», обростаючи новими поправками.Гараж відноситься до розряду тих об'єктів нерухомості, до яких держава дозволяє застосовувати спрощені умови оформлення угод. Документи, необхідні для продажу гаража (теж стосується документів, необхідних для покупки гаража), набагато «ліберальніші», порівняно зі стартовим пакетом паперів, необхідних для інших видів споруд. Але навіть це не зменшує випадків, коли покупець вірить продавцеві на слово і купує «повітряний гараж».
Щоб убезпечити вас від відчайдушних вчинків, розглянемо підозрілі варіанти угод, які згодом можуть привести до втрати набутого і викладених за нього грошей.
Проблема покупки самобудів.
Термін «повітряний гараж» з'явився не даремно. Він означає самовільну споруду, яка за першою (і цілком законною) вимогою влади повинна буквально «розчинитися» у повітрі. Не має значення, який гараж стоїть на кону: тимчасовий (переносний без фундаменту) або капітальний. Його ліквідація та очищення земельної ділянки - проблема псевдо-власника і виконується повністю за його рахунок.
ЗАПАМ'ЯТАЄТЕ! Якщо вам пропонують купити споруду, де немає ніяких документів, що підтверджують право власності продавця, то ви ризикуєте в недалекому майбутньому позбутися машиномісця і втратити заплачені гроші.
Так, ціна за такий гараж спокусливо дешева, а й перспективи «каламутні». Є єдиний шанс легалізувати таку споруду - звернутися до суду. Успіх можливий лише в тому випадку, якщо можна орендувати чи викупити земельну ділянку під спорудою. При цьому сам гараж повинен бути зведений за всіми будівельними нормами і не порушувати права інших громадян, не загрожувати їх життю.
До суду на визнання права власності повинен звернутися «первинний» господар самобуду, бо всі його подальші угоди: дарування, продажу, заповіту - недійсні. Позитивне судове рішення замінить відсутні документи, які необхідні для реєстрації та продажу такого гаража.
Покупка гаража за інвестиційним договором.
Бажання заощадити кошти змушує «безгаражників» вступати в ГК, які організовують будівництво гаражного комплексу. В даному випадку підписання договору означає, що ви інвестуєте кошти в новобудову.
На жаль, не всі потенційні інвестори розуміють сенс своїх дій. Часто від них можна почути горду фразу: «Я купив гараж на етапі фундаменту». Насправді це твердження, не що інше, як каламбур. За законом не можна купити об'єкт нерухомості без його належної реєстрації. А зробити це можна лише при повному завершенні будівництва. Не втрачайте пильність, оскільки такий спосіб купівлі пов'язаний з деяким ступенем ризику.
Щоб не втратити свої гроші і не загрузнути в «довгобуд», перш, ніж зважитися на такий спосіб отримання гаража, слід:
* Повністю прочитати інвестиційний договір і проаналізувати його разом з досвідченим юристом.
Найцінніша інформація в таких договорах традиційно ховається на N-ій сторінці і замаскована юридичними термінами. Вам слід з'ясувати, чи вказані в ньому терміни завершення будівництва і чи покладаються на інвесторів додаткові платіжні зобов'язання.
Якщо терміни розмиті (або зовсім відсутні), а в договорі вказано, що гроші з вас можуть «зніматися» вічно - не вплутуйтеся в це «болото».
* Переглянути договір оренди землі, який має ГК
Завжди до переліку документів (аналогічна ситуація що до переліку документів для продажу гаража) включений договір оренди земельної ділянки, відведеної під будівництво. Від подальшої долі землі залежить доля всіх гаражів. Якщо ГК надасть вам довгостроковий договір оренди землі - то все в порядку. У випадку, коли земельне питання зовсім не вирішене (при цьому на словах будуть обіцяні «золоті гори») - біжіть від такого правочину! Досить небезпечно довіряти короткочасної оренді, адже через кілька років усіх власників можуть попросити звільнити ділянку.
Покупка гаража за дорученням.
Не завжди сам власник продає гараж. За законом це може зробити уповноважений представник господаря, що має на руках довіреність. У нашій країні при такому варіанті потрібно перестрахуватися. Краще зайвий раз перевірити, ніж потрапити на гачок аферистів. Довіреність можна підробити, та й нотаріуси бувають «нечисті». Занадто багато сумних історій «гуляє» в народі, коли справжній власник навіть не здогадувався про продаж свого майна.Якщо вам пропонують купити гараж за дорученням, то обов'язково з'ясуйте, чи в курсі сам власник про майбутню угоду. Найнадійніший спосіб - це вимагати від довіреної особи присутності справжнього господаря гаража у фінальній частині «епопеї» - підписання договору. Фактично посередник лише збере всі необхідні документи для продажу ввіреного йому гаража, а сам власник закріпить своїм підписом угоду, чим остаточно розвіє можливі підозри покупця.
Безпечна угода: документи для покупки гаража.
Відкриємо головний секрет успішної оборудки з будь-якою нерухомістю - перевірка сертифіката власності у продавця.УВАГА! Всі правильно оформлені об'єкти нерухомості занесені до єдиного реєстру. Кожен громадянин може дізнатися, кому по праву належить запропонована йому споруду. Така інформація відкрита і дуже корисна. Подавши заяву в місцеве відділення, і сплативши послугу, у короткий термін (до 5-ти днів) отримаємо виписку з цікавого для вас об'єкта. Додатковою в ній буде вказано про те, чи немає яких-небудь перешкод угоді (наприклад, об'єкт закладений чи заарештований).
Крім цього важливого документа є інші папери, без яких придбати гараж легально можна. Отже, оголосимо повний список:
1. Сертифікат про право власності на гараж.
2. Договір, що підтверджує право користування земельною ділянкою.
3. Договір купівлі/продажу, підписаний обома сторонами.
4. Акт передачі гаража покупцеві (не обов'язково).
5. Копія технічного паспорта гаража.
6. Правовстановлюючий документ, який вказаний в сертифікаті власності в пункті «підстави».
7. Згода чоловіка на продаж гаража, якщо він відноситься до загального майна, нажитого в шлюбі.
8. Довідка, де вказана інвентаризаційна вартість гаража (виписується в БТІ, термін дії - 2 місяці).
Договір купівлі/продажу оформляється письмово без нотаріуса. Але більшість угод все-таки відбувається під його пильним оком, щоб не було помилок в складанні документа.
ЗАПАМ'ЯТАЄТЕ! Підписаний договір купівлі/продажу не є тим завершальним кроком передачі гаража новому власнику. Потрібно подати пакет документів в Реєстраційну Палату і перереєструвати гараж на ім'я нового господаря. Тільки тоді угода вважається законною і повністю завершеною.
Повна готовність: перелік документів для продажу гаража.
Необхідні документи для продажу гаража нічим не відрізняються від викладеного вище списку. Добросовісний продавець зобов'язаний зібрати цей повний пакет. Нюанс стосується технічного плану гаража. Якщо він виготовлений давно (більше 5 років назад), то доведеться замовляти новий документ, так як при перереєстрації прав власності виникнуть проблеми.Хто може продати гараж?
Право на угоду має:
* Власник гаража
* Людина, чиї повноваження підтверджує довіреність від власника гаража
Якщо «автобудиночок» належить неповнолітній дитині, то договір купівлі/продажу підписує один з батьків (або опікун). До документів слід докласти дозвіл з органу опіки. Якщо власнику вже 14 років, то він сам має право його підписати, але на договорі має бути обов'язково завірена нотаріально відмітка від батьків (їх згоду на угоду).
Договір дарування гаража.
Такий спосіб воліють укладати між собою близькі родичі, оскільки процедура не обкладається прибутковим податком. Тоді слід додати документ, що доводить близьку спорідненість (подружжя, діти (рідні та зведені), батьки, онуки, брати і сестри (рідні та зведені)). Якщо угода здійснюється між родичами ІІ ступеня споріднення (дядько, тітка і т.п.), то податок стягується.За законом 13% прибутку від продажу об'єкта нерухомості слід віддати державі. Гаражі нині дорогі, тому сума набігає чимала. Втрачати такі гроші не хочеться. Багато хто прагне обійти норму, вказуючи в договорі інвентаризаційну вартість гаража, яка може бути в 10 разів менше ринкової ціни.
Це класичний прийом, але якщо виникне спірна ситуація і «правда» вилізе назовні, то вас можуть притягнути до відповідальності за ухилення від сплати податків.