Утеплення пінопластом.
Мрією кожного автомобіліста є міцний, надійний і теплий гараж. Кліматичні умови нашого регіону такі, що для досягнення в ньому оптимальної зимової температури слід використовувати систему опалення. З постійно зростаючими тарифами на популярні енергоносії (газ і електрика), майбутні розтрати на утримання гаража солідні і безпосередньо залежать від його ступеня готовності утримати дорогоцінне тепло. Побудувати однорідну гаражну «коробку», яка була б для нього непрохідним бар'єром - вельми затратно. Наприклад, для такого популярного будматеріалу, як цегла, її товщина повинна бути мінімум 1 м. Тому, найкращий спосіб домогтися бажаного - облаштувати теплову «пастку» під засобом багатошарової конструкції стін гаража.Ощадливий господар ще при будівництві подбає про теплу «шубку» для свого гаража, але якщо ви придбали неудосконалений гараж - теж не біда. Завжди можна підправити цей недолік, використовуючи популярний і доступний метод - утеплення стін пінопластом.
Самі затребувані види пінопластів
Цей улюблений у народі будматеріал знайомий кожному. Останнім часом розробники нових удосконалених утеплювачів намагаються дискредитувати «авторитет» класичного пінопласту, завзято вказуючи на його «страшні» недоліки.Скажімо так: на кожний теплоізолятор можна знайти «компромат». Щоб звести нанівець весь негатив і ефективно використовувати переваги цього теплоізолятора, слід чітко розібратися в правилах і технічних нюансах його монтажу. Коли виконується утеплення стін пінопластом, будівельник повинен суворо дотримуватися технології виконання робіт, оскільки відступ від норм здатен погубити всю вигоду від його корисних якостей.
Але перш ніж зануритися в технологічні нюанси, розберемося з різновидами даного матеріалу, так як назва "пінопласт" відноситься до досить широкого кола теплоізоляторів. Головна відмінність між ними полягає в різновиді полімеру, який є їх основним компонентом і задає певні властивости готовому продукту виробництва.
Пінополістирол
Це самий популярний тип пінопласту, що використовується не тільки при зовнішньому і внутрішньому утепленні стін і інших елементів будівлі, але і в харчовій промисловості. Він виготовляється на основі емульсійного полістиролу типу Б, до якого додають хімічний спінювач (Порофори). Залежно від типу полімеру (порошок або суспензія) та методу виробництва розрізняють:* ПС - пресований пінополістирол
* ПСБ - безпрессованний пінополістирол
* ЕППС - екструзійний пінополістирол
Перші два мають зернисту структуру (ПСБ легше кришиться, ніж ПС), а останній вид - цільну. З ЕППС виготовляють одноразову тару для продуктів.
Так як пінополістирол відноситься до розряду горючих матеріалів, нас в першу чергу цікавить вогнестійкий його тип ПСБ-С, що ідеально підходить для утеплення гаража. Завдяки добавці антипірену він не підтримує горіння, не димить і не виділяє інших шкідливих речовин. Потрапивши в полум'я, ПСБ-С розплавляється, але при ліквідації осередку загоряння затухає протягом 4-ох секунд.
Ось бойовий «комплект» його корисних якостей:
* Закрита комірчаста структура забезпечує водо- і паронепроникність матеріалу
* Низький показник теплопровідності (0,37-0,42 Вт/м * К в доповненні з хорошими звукоізоляційними властивостями
* Легкість в обробці (легко розрізати, просвердлити і т.п.)
* Не гниє, не вражається грибком і не є розсадником комах
* Чудово витримує будь-яку хімічну атаку, крім органічних розчинників, спиртів та нафтопродуктів
Все це у поєднанні з доступною ціною і відносною простотою технології дозволило пінопласту даного типу зайняти пальму першості для будівельних робіт з утеплення стін як зовні (іноді зсередини) будівель будь-якого типу. Що стосується терміну служби матеріалу, то протягом 40 років істотних змін у його характеристиках не спостерігається.
УВАГА!
Вирішемо саме хвилююче питання щодо шкідливості пінополістиролу. Головним аргументом противників цього будматеріалу є залишковий стирол, незначна частка якого затримується в пінопласті. Це токсична речовина, явно не додає людині здоров'я.
Вся заковика «захована» в сумлінності виробника. Якщо виконані всі норми і правила під час виробництва пінопласту, то матеріал без проблем вписується в затверджені санітарні норми.
Наша порада: зі спокійною душею виконуйте утеплення стін пінопластом, технологія виготовлення якого була не порушена. Як це визначити? Не спокушайтеся низькою ціною «безіменного» матеріалу, а орієнтуйтеся на продукцію, в якості якої впевнені.
Піноізол
Це представник нового покоління даної групи будматеріалів, який часто ще називають рідким пінопластом. Виготовляють його на основі смоли ВПС-Г, карбаміду і ортофосфорної кислоти.На відміну від готових заводських брикетів класичного пінопласту, піноізол виготовляють безпосередньо на будмайданчику. За допомогою спеціальних піногенераторів суміш збивають, утворюючи білу піну, яка бистро стигне. Піноізолом переважно заповнюють порожнини в багатошаровій стіні і технологічні щілини в конструкції будинку. При бажанні можна виготовити брикет будь-якої форми, заливши масу в заготовку (на сушку йде 2-3 дні).
Утеплення стін пінопластом рідким дозволяє домогтися найвищого показника теплостійкості конструкції. Коефіцієнт теплопровідності піноізолу - найнижчий в порівнянні з його «родичами» (0,028 - 0,037 Вт/м ° С). Гарантійний термін служби пеноїзола - 40 років і то, тільки тому, що немає інших підтверджених даних на увазі малого терміну його експлуатації в будівництві. За попередніми розрахунками він спокійно витримає і 100-120 років. Температурний робочий режим піноізолу - від -800°С до +1200°С.
Він не підтримує горіння, не піддається біологічної та хімічної «атаці», екологічно чистий і при використанні не залишає відходів (застиглі крихти використовують для засипки щілин). Головна перевага піноізолу в його оптимальній паропроникності, що дозволяє не турбуватися за здоровий мікроклімат у внутрішніх приміщеннях будівлі.
Серед недоліків утеплення стін пінопластом рідким слід віднести витрати на експлуатацію спецобладнання, яке є гарантом точного рецепту і правильного замісу робочої суміші. Для самостійного будівництва це дуже серйозне навантаження на бюджет. Утеплення стін пінопластом своїми руками краще виконати із стандартних листів або вдосконалених брикетів, забезпечених пазами «папка / мамка».
ВАЖЛИВО!
Ще один факт, який слід врахувати при покупці такої готової продукції. Піноізол не пахне, має чітку комірчасту структуру, кульки пружні на дотик. Через масове виготовлення «кустарного» пеноїзола довіру до цього матеріалу злегка підірвано. Їм переважно користуються великі будівельні компанії, що мають у своєму арсеналі все спецобладнання для його виробництва.
Пінополіуретан (ППУ)
Це ще один вид пінопласту, який так само відносять до розряду «рідких». На відміну від піноізола, пінополіуретан наділений відмінною адгезією з будь-якою поверхнею. Він на 97% складається з «повітря», замкнутого в численних порожнинах і порах. Виготовляють його під засобом хімічної реакції поліолу з ізоценатом, під час якої формуються замкнуті «кристали», заповнені газом.Пінополіуретан наносять на стіни методом напилення, твердне протягом 2 годин. Використовують цей метод найчастіше для внутрішнього утеплення, оскільки матеріал максимально знижує втрати корисної площі приміщення. Це безшовна теплоізоляція, яка без збоїв «працює» протягом 70 років і піддається ремонту.
Пінополіуретан твердий і стійкий до механічних пошкоджень. Це пожежобезпечний, екологічно чистий утеплювач, який не виділяє токсинів і працює в жорсткому температурному режимі (від-1000°С до +1300°С).
Якісні характеристики пінополіуретану наближені до пеноїзола, але завдяки його «ліпучесті» цей пінопласт активно використовується для утеплення стін, підлоги, стелі, як всередині, так і зовні приміщення.
Недолік даного матеріалу - для його нанесення на поверхню, потрібна досвідчена бригада робітників зі спецобладнанням.
Утеплення стін пінопластом зовні
За будівельними канонами для гаража ідеальним варіантом є зовнішнє утеплення стін пінопластом. При такій орієнтації теплої «шубки» в зимовий період вдається уникнути різкого контакту «холодне / тепле», що викликає вологість на місці стику поверхні з теплоізолятором. Щоб прибрати даний ефект при внутрішньому утепленні, в приміщенні повинна бути передбачена безперервно працююча примусова вентиляція.Утеплення цегляних стін пінопластом додатково захищає їх від «старіння» і вивітрювання швів. Бетонна збірна або монолітна «коробка» так само тільки у виграші від такої облицювання, оскільки її стандартна товщина не дозволяє дотягнути до мінімальних вимог по звуко-та теплоізоляції приміщення.
Технологія утеплення стін пінопластом зовні передбачає такі етапи робіт:
Підготовка робочих поверхонь
Стіни повинні бути очищені від бруду і пилу. Особливо приділіть увагу старій штукатурці, яка тримається на «чесному» слові. Основа під утеплення пінопластом повинна бути міцною та чистою, тоді утеплення стін ззовні згідно технології не підведе під час всього терміну служби.Для очищення краще всього використовувати синтетичну ворсяну щітку. Глибокі тріщини слід відремонтувати, закривши їх штукатуркою.
Кріплення листів пінопласту до стіни
В ідеалі для утеплення цегляних і бетонних стін пінопластом слід передбачити 10-сантиметрову «шубку» (щільність ПСБ - 25). Установка аркушів виконується так: поверхню послідовно накривають двома шарами утеплювача товщиною 5 см з обов'язковою перев'язкою поздовжніх і поперечних швів кладки. Але для технічних приміщень допускається використовувати спрощений метод, обходячись одним 5-сантиметровим шаром теплоізолятора.Головне, на що слід спиратися при самостійному утеплення стін пінопластом зовні своїми руками - технологія правильного монтажу робочих елементів:
* Поверхня стін грунтують, щоб поліпшити адгезію з клеєм
* Клей носять на лист методом «плям» і щільно притискують до поверхні. Деякі майстри воліють наносити розчин на всю поверхню пінопласту зубчастим шпателем, щоб уникнути найменшого зазору між поверхнею і листом.
* Під час установки пінопласту листи щільно притискають один до одного і укладають в шаховому порядку. Накривають стіну знизу вгору. Перший ряд укладається на стартову планку, прикріплену до поверхні дюбелями.
* Додатково пінопласт слід закріпити пластиковими дюбелями (5 шт. на 1 кв.м - це мінімальна кількість кріплень!). Їх монтаж виконують через два-три дні, після повного застигання клею.
Монтаж скловолокнистої сітки
Поверхню пінопласту покривають 3-5 мм шаром клею для сітки (клей за складом відрізняється від розчину, яким клеїли пінопласт до стін). Потім у неї «втаплюють» сітчасте полотно, повністю накривши його клеєм.Обштукатурювання поверхні
Для цих цілей використовують декоративну або просту фасадну штукатурку. Потім поверхню додатково захищають фасадною фарбою.Утеплення стін пінопластом зсередини
Такий спосіб використовують лише в самому крайньому випадку, адже утеплення стін пінопластом всередині так чи інакше пов'язане з втратою корисної площі. Що стосується шкідливості даного способу, то ризик полягає у виникненні вологи на стику теплоізолятора і поверхні. Пінопласт від цього мало постраждає, лише незначно знизивши свої теплоізоляційні властивості. Весь «удар» на себе прийме «коробка» гаража.Страхує від цих наслідків примусова вентиляція. Під час опалювального сезону в гаражі не слід влаштовувати «лазню», а дотримуватися рекомендованого температурного режиму (+50°С).
Внутрішнє утеплення стін пінопластом виконується аналогічно до описаного вище методу зовнішнього облицювання. Для робіт використовують тільки самозатухаючий ПСБ-С-35, який не підтримує горіння. Для забарвлення і обштукатурювання скористайтесь фасадними матеріалами, які більш стійкі до забруднень і іншим побутовим пошкодженням.