Фундамент на гвинтових палях своїми руками.<
Сучасні технології в нашій країні повільно, але впевнено проникають в галузь будівництва. Незважаючи на те, що у більшості співвітчизників консервативні погляди на способи будівництва гаража, інтерес до новаторських ідей не згасає.Останньою новинкою, що сколихнула потенційних забудовників, є технологія облаштування пальово гвинтових фундаментів, яку активно пропагують для приватного будівництва. Насправді «новачок» не зовсім відповідає своєму рангу. Гвинтовий фундамент уже понад століття активно застосовується у військовій та промисловій галузі господарства. Він зарекомендував себе, як міцна і універсальна основа під будівлю (опори, стовпи, маяки тощо), здатен ефективно боротися з «проблемними» грунтами.
Пальово гвинтовий фундамент, відгуки про який принаджують своїм оптимізмом, успішно застосовується за кордоном для приватного будівництва, тому вважаємо своїм обов'язком ознайомити з ним ближче і нашу аудиторію читачів.
Ідея будівництва фундаменту на гвинтових палях належить англійському інженеру-архітектору Олександру Мітчеллу. Ще в 1838 році він запропонував замінити трудомістке вбивання підпір на більш комфортне вкручування, оснастивши їх загостреними наконечниками з різьбою.
Перший об'єкт, для якого випробували пальово гвинтовий фундамент, був маяк в затоці Делавер, США. Його побудували в 1850 році і, переконавшись у надійності конструкції, стали активно застосовувати технологію для зведення інших промислових об'єктів по всій країні. Маяк «живе» до цих пір і є «живим» доказом успіху новаторської ідеї.
Слідом за промисловцями цей метод облаштування фундаменту взяли на замітку військові. Протягом останнього століття для будівництва своїх пересувних баз вони використовували саме гвинтовий фундамент. Далі «естафету» підхопили геологи і вчені, для яких облаштовувалися дослідні центри в самих важкодоступних місцях нашої планети.
До нас технологія прийшла з помітним запізненням. У 1880 році у своїх роботах авторитетний російський інженер Карлович вказав на ефективність і вигоду гвинтового фундаменту в суворих умовах клімату.
Радянські фахівці так само вклали свій внесок у розвиток та удосконалення конструкції гвинтових паль, використовуючи для їх виробництва особливу високоміцну сталь. Це дозволило збільшити і без того солідні якісні характеристики зразків.
Останні розробки значно розширили асортимент гвинтових паль під об'єкти різного «калібру». Був розроблений удосконалений «наголівник» з лопотями, який в процесі поглиблення в землю ущільнювали прилеглі до стрижня шари грунту.
Чим вигідний фундамент на гвинтових палях: відгуки фахівців.
Давайте розберемося, які ж переваги для забудовника дарує будівництво гвинтового фундаменту.«Підошва на гвинті» позбавляє від самого трудомісткого процесу при її облаштуванні - позбавляє робітників «задоволення» копатися в землі. Паля сама проробляє собі шлях у грунті, легко і швидко досягаючи розрахункової глибини. Для їх монтажу використовують спеціальні автоматичні установки або ж закручують стовпи вручну.
Наступний плюс полягає в тому, що для початку монтажу конструкції не потрібні підготовчі роботи: розчищення ділянки, її вирівнювання, зрізування м'якого шару грунту. Розрахунок фундаменту на гвинтових палях дозволяє будувати на будь-якій складній поверхні, не намагаючись виправити її природний рельєф. Особливо полюбляють такий тип фундаменту екологи, оскільки дозволяє звести будівлю, не торкнувшись первісної краси навколишнього середовища.
Що стосується мобільності і універсальності, то будівництво фундаменту на гвинтових палях успішно застосовують, як для тимчасових, так і для постійних будівель. Зараз тимчасові споруди нічим не відрізняються від домашнього затишного будиночка. Гвинтовий фундамент не тільки легко встановити, але так само просто і демонтувати для перенесення на нове місце (в такому випадку опори не заповнюють бетоном). Не дарма «мобільну підошву» високо оцінили будівельники, військові та промисловці, через спосіб життя пов'язаний з частими переїздами.
Фундамент на гвинтових палях, ціна якого виправдовує себе за рахунок швидкості та практичності зведення (що доводять численні позитивні відгуки), легко справляється з такими «складнощами»:
* Нестабільний рухливий грунт.
Палі проходять на глибину, де знаходиться тверда основа. Металевий каркас відмінно протистоїть бічним навантаженням, тому абсолютно «не помічає» нестабільності верхніх куль грунту.
* Будівництво в суворих кліматичних умовах.
У регіонах, де проведення земельних робіт практично неможливо через глибоке промерзання грунту, гвинтовий фундамент - оптимальний варіант «укоренити» будинок. Роботи з його монтажу не залежать від погодніх умов і температури навколишнього середовища.
* Затоплювані або підтоплювані ділянки
Для пальових гвинтових фундаментів болото і торф не є перешкодою, адже їх використовують навіть для будівництва «озерних» будиночків, розташованих безпосередньо у воді.
Фактично гвинтовому фундаменту підвладні всі типи грунту. Виключення тільки одне - скельні породи грунту на увазі непрактичності методу, оскільки кам'яна основа є ідеальною природною підкладкою під будівлю.
Ще одна корисна властивість при розрахунку фундаменту на гвинтових палях - підгонка довжини стовпів під потрібну глибину. Трубу легко наростити, зістикувавши «запчастини» в процесі монтажу.
Висновок!
Для малоповерхового приватного будівництва гвинтовий фундамент, ціна якого цілком уміщається в рамки розумного, цікавий, перш за все, вирішенням таких практичних завдань:
- Оптимальна вартість гвинтового фундаменту для складних ділянок
- Швидка "підошва" для прибудови до основного будинку: веранди, гаражі та ін
- Можливість зробити гвинтовий фундамент своїми руками
- Монтаж паль можна виконувати за будь-яких погодних умовах
- Ультракороткі терміни робіт нульового циклу
Особливості конструкції гвинтових паль фундаменту.
Гвинтова паля - це порожниста сталева труба, на загостреному наконечнику якої нанесена різьба. Її діаметр в середньому 10-33 см, довжина 0,25-2,5 м, товщина стінок 8-12 мм. У верхній наземній частини труби розташований капелюшок (круглий, прямокутний, U-подібний) для кріплення ростверку, який є каркасом для «коробки» будівлі. Під дерев'яні будинки використовують перемичку з бруса, для цегельних і блокових будівель - з металу.На зовнішню і внутрішню поверхні труби нанесено теж антикорозійне покриття, що і для захисту днищ кораблів. Товщина цього шару істотно впливає на довговічність палі. Мінімальний експлуатаційний період сучасних виробів від надійного виробника - 50 років.
Для будівництва гвинтового фундаменту на палях використовують:
* Палі зі стандартною різьбою (на наконечнику)
* Палі з комбінованою різьбою (на наконечнику і на інших частинах труби)
* Палі з лопатями
Останні коштують дорожче, але завдяки «фартуху» ефективніше ущільнюють грунт навколо себе, ніж прості гвинти.
На сьогоднішній день немає єдиного стандартного асортименту даної продукції. Більшість виробників з іменем розробляють власний модельний ряд паль і необхідні витратні матеріали (капелюшки, фіксатори, перехідники тощо).
Серед фірм-виробників важко визначитися з вибором, тому логічніше звернути свій погляд на лідерів продажів. Відмінно себе зарекомендували гвинтові фундаменти krinner. Німецький виробник «підім'яв» під себе ринок, завдяки особливій запатентованої конструкції паль, надміцного сплаву сталі і довговічному захисному покриттю. Для гвинтових фундаментів krinner використовують гвинти, що зовні нагадують саморіз величезних розмірів. Частина палі з різьбленням повністю занурюється в щільний шар грунту, а гладка поверхня полегшує сезонний «рух» нестійкою грунту.
Свою популярність гвинтовий фундамент krinner завоював так само через точне і надійне стикування всіх елементів конструкції і легкость монтажу. Палі завдовжки до 1 м можна за кілька хвилин встановити самостійно, закрутивши їх в землю за допомогою спеціального ключа або штанги. Численні позитивні відгуки про палійно гвинтовий фундамент krinner підстігають виробників тримати «марку», розширювати асортимент і піклуватися про найвищу якість своєї продукції.
Німецький виробник пропонує клієнтам палі на всі «випадки життя»:
* Під дерев'яні споруди
* Під важкі будівлі (до 3-ох поверхів)
* Під паркани і відкатні ворота
* Під рекламні щити і стовпи
* Під легкі декоративні елементи (пластикові моделі)
Але легкість робіт нульового циклу для швидкісного фундаменту не означає, що можна обійтися без ретельної розробки його схеми.
Проектування і розрахунок гвинтового фундаменту.
Жорстка металева паля, залита бетоном, здатна витримати велике навантаження: вона комфортно себе «відчуває» під вагою 3-5 тонн. Але це не означає, що при підборі «основи» слід спиратися лише на несучу здатність стовпів.При розрахунку гвинтового фундаменту беруть до уваги:
* Тип грунту та його основні властивості
* Рівень і сезонні коливання грунтових вод
* Глибина промерзання грунту
* Вага майбутньої споруди
* Запас на підрізування при вирівнюванні паль (15-20 см)
Палі врізаються в твердий шар грунту, що знаходиться обов'язково нижче рівня промерзання грунту. Тільки в цьому випадку їм не страшні сили пученія. Слід чітко визначити «безпечну» глибину, де знаходиться стабільний пласт землі. А для цих точних даних потрібні вишукувальні роботи на ділянці.
Для розрахунку гвинтових фундаментів на палях краще звернутися до фахівця, який точно визначить кількість стовпів і їх граничні технічні характеристики. Великі фірми, що займаються продажем цієї продукції, пропонують безкоштовно підібрати необхідний фундамент для майбутньої споруди.
Так як палі мають велику несучу здатність, то при підборі їх модифікації головне не переплатити і придбати оптимальну модель стовпів. Адже від їх довжини і товщини, залежить головний якісний показник, що характеризує гвинтовий фундамент - вартість.
Механізм підрахунку включає в себе:
* Вага гаража з усією «начинкою».
* Сезонні навантаження (покрив снігу).
* Вітрове навантаження.
* Динамічне навантаження.
* Кількість паль.
* Граничне навантаження на одну палю.
* Довжина палі.
Кількість паль підбирається в залежності від габаритів будівлі. Вони рівномірно розподіляються під його основою з однаковим кроком (1,5-3 м) і обов'язково підпирають кути й вузли внутрішніх стін. Що стосується габаритів наземної частини паль, то все залежить від необхідної висоти цоколя. Зазвичай це 40-60 см. Щілина може бути відкритою або закривається фальшивим цоколем (отдухі обов'язкові).
Як зробити гвинтовий фундамент для гаража своїми руками.
Такий спосіб для наших автолюбителів в дивину, але якщо порівняти ціну «класичного» і гвинтового фундаменту для складного грунту, то останній виглядає набагато привабливіше. Вірний спосіб заощадити - самостійно встановити таку «підошву» (у випадку, якщо довжина палі не перевищує 1 м).Ось основні етапи робіт з облаштування:
* Розмітка ділянки
По периметру робочої зони точно визначають місцезнаходження кожної палі. Точки відзначають кілочками.
* Загвинчування опор
Закручують палі вручну найчастіше за допомогою штанги. Через кожні кілька витків слід перевіряти рівнем горизонталь щоб уникнути кривого ходу стовпа.
* Вирівнювання паль під один рівень
Найшвидший спосіб - використовувати спецобладнання (лазерний нівелір ротаційний), яке дозволить створити ідеальну горизонталь під «коробку» гаража. Занадто довгі палі підрізають за допомогою болгарки.
* Заливка бетону в порожнину палі
У середину труби заливають бетонний розчин (на основі цементу М300). Він захищає опору від корозії і продовжує термін її служби.
* Монтаж ростверку
Монтаж перемички залежить від матеріалу, з якого він зроблений. Найчастіше для гаража використовують металевий каркас, який приварюють до місць стику з опорами (кільцевим внутрішнім швом).
* Фарбування ростверку захисною фарбою (в 2 шари)
На замітку!
Щоб додатково захистити палю від різкого перепаду вологи (при вході в інше середовище), рекомендується в місці її установки зняти грунт (на 20-30 см) і облаштувати дренажну «подушку» (пісок + щебінь).
Ціна фундаменту на гвинтових палях зросте в середньому на 40%, якщо установку стовпів будуть виконувати фахівці.