Зовнішне і внутрішне облицювання стін гаража.
Після зведення «коробки» гаража і прокладання всіх комунікацій слідує останній етап будівництва - внутрішнє і зовнішнє облицювання стін. Оздоблювальні роботи припускають величезний вибір способів надання поверхням красивого і охайного вигляду. Але, для гаража не так важливий зовнішній «лиск», як набір обов'язкових корисних характеристик «стінової добавки».
Матеріали для облицювання його внутрішніх стін повинні:
* Не підтримувати горіння.
* Не «боятися» перепадів температур.
* Не «консервувати» запах.
* Не виділяти токсинів і отрут.
Використовуваний матеріал для облицювання стін зовні служить «бронею», яка охороняє «коробку» гаража від вологи і вітру. Захисний шар також повинен запобігати витоку тепла, закривши собою всі шляхи до його «втечі».
З усього розмаїття методів зовнішнього та внутрішнього облицювання стін, виберемо найпопулярніші і опишемо технологічні нюанси виконання робіт. З нашого списку виключимо просте оштукатурювання поверхонь, а звернемо основну увагу на оздоблювальні матеріали, здатні воістину «увічнити» стіни гаража своїми корисними захисними характеристиками.
ЗОВНІШНІ ОЗДОБЛЮВАЛЬНІ РОБОТИ.
СПОСІБ № 1. Зовнішнє облицювання стін гаража сайдингом.
Сайдинг - це профільовані металеві або полівінілхлоридні панелі, що володіють підвищеною жорсткістю і зносостійкістю. Будматеріал завоював популярність, завдяки швидкості і легкості роботи з ним. Облицювання стін сайдингом виконується, як для щойно збудованих будівель, так і давно, що вимагають відновлювальних ремонтних робіт.
Фасад отримує привабливу і надійну «шубку», адже наявний у продажу асортиментний ряд матеріалу «багатий» на колірну гамму і фактуру покриттів. Особливо популярне облицювання стін під цеглу або камінь, призначена для облагороджування та захист цоколя.
Технологія облицювання стін сайдингом.
Для кріплення панелей не потрібно ідеально гладкої поверхні, але слід ліквідувати занадто виражені перепади і вибоїни. Облицювання стін профлистом виконується за допомогою обрешітки - вертикальних або горизонтальних профілів (орієнтація залежить від напрямку укладання листів) з дерева або оцинкованого металу. Другий варіант надійніше і довговічніше, але і обійдеться дорожче в 2 рази. Більшість автовласників вважають за краще працювати з дерев'яним направляючими, але для успішного облицювання стін профлистом слід прискіпливо вибрати і підготувати витратний матеріал:
* Бруски повинні бути сухими (до 14% вологи), щоб уникнути їх подальшого викривлення.
* Їх слід ретельно обробити антисептиками (від води і шкідників).
Згідно з технологією облицювання стін сайдингом, бруски кріплять до основи дюбелями з кроком 40 см. Але якщо для місцевості, де ведеться будівництво гаража, характерні сильні пориви вітру, то слід передбачити більш щільний контакт (кріплення кожні 20 см).
Встановлюють сайдинг внахлест (15-20 см) і рядами, починаючи з кута (справа наліво). Для монтажу використовують саморізи, під які в листах є готові отвори. Стандартний крок - 60 см. Панелі щільно не пригвинчують, а залишають зазор для температурних рухів матеріалу: розширення і звуження.
У кутах потрібно більш міцне з'єднання, тому тут листи кріплять з кроком 30 см і залишають зазор 3мм. Спеціальні монтажні елементи спрощують коректний обхід кутів, віконного і дверного отвору гаража.
СПОСІБ № 2. Облицювання зовнішніх стін каменем.
Спосіб відноситься до розряду елітних, так як облицювання стін каменем - один з найдорожчих варіантів облаштування фасаду. Зате в результаті ви отримаєте міцну «броню», прикрашену своєю неповторною красою та вишуканістю фактури.
Гаражне облицювання стін натуральним каменем найчастіше вимушений крок для того, щоб гармонійно вписати будівлю в наявний дизайн житлового будинку. Можна обійтися «малою кров'ю» і обмежитися лише обробкою цоколя. Але якщо зважилися таким чином прикрасити фасад гаража, то різновидів «шубки» досить багато.
Для облицювання стін натуральним каменем використовують необроблені або шліфовані зразки. Вибір будматеріалу досить великий. Найдоступніший з них - пісчаник або річковий камінь. Але лідирує в хіт-параді вишуканості і шарму облицювання стін мармуром і гранітом. Це матеріали преміум-класу, що притягують погляд своєю холодною красою та неповторністю фарб.
Облицювання стін природним каменем - технологічно складний процес, оскільки сам матеріал дуже важкий. Серед будовників поширена шкідлива «легенда»: мовляв, можна обійтися одним добротним клеєм для його успішного монтажу. Але якщо хочете дійсно отримати довговічне і міцне покриття, то слід серйозно повозитися.
Для облицювання стін природним каменем монтують залізний каркас, який надійно кріпиться до основи. В сотах фіксується будматеріал, що не дозволяє йому під своєю вагою зруйнувати клейовий шар. Кладка виконується рядами, де після кріплення кожної смужки «броні» в утворену щілину між нею і основою (25 мм) заливають клей. При обробці мармуром роботи ускладнюються через його «делікатность» і відносну «крихкість» у порівнянні з більш міцними «родичами».
Облицювання стін штучним каменем набагато простіше, тому що матеріал значно легше, ніж природних аналог. Ціни демократичні (в середньому в 2 рази дешевше), а монтаж виконується тільки за допомогою клейових розчинів. Для облицювання стін штучним каменем можна вибрати гладку або фактурну поверхню, що імітує натуральний зразок. Будматеріал виготовляють у вигляді плиток, де поверхня, дотична з основою, має спеціальний рельєф для кращої адгезії.
Популярний варіант серед видів обробки штучним каменем - облицювання стін керамогранітом. Він лише трохи поступається своєму природному «прабатькові», тому відрізняється високою міцністю і надійністю. Для його кладки застосовують безшовний або шовний метод. Технологія ідентична роботі з керамічною плиткою. Для облицювання зовнішніх стін керамогранітом використовують глазурований, матовий або рельєфний матеріал.
Досить популярним способом обробки є імітація декоративної цегляної кладки. Облицювання під цеглу можна виконати в натуральному тоні або вибрати незвичайний колір і фактуру «кубиків».
СПОСІБ № 3. Облицювання зовнішніх стін цеглою.
Коли важливо не тільки захистити фасад гаража, але добитися високих теплозберігаючих характеристик, використовують облицювання зовнішніх стін цеглою. Це ефективний спосіб компенсувати тонкість «коробки» гаража. Адже щоб наблизитися до необхідним сучасним нормам по теплоізоляції, її слід будувати товщиною в 1,5 м.
Облицювання стін цеглою замінює нераціональний і витратний спосіб будівництва, а поверхня, завдяки своїй тришаровій структурі, відповідає найвищим нормам по теплозахисту приміщення.
Розглянемо ближче її складну структуру. «Коробку» гаража обкладають утеплювачем (мінвата або скловата) і захищають пароізоляцією. Потім слід повітряний прошарок 4-6 см і облицювання цеглою шириною 12 см.
Для монтажу оздоблювального цегельного шару потрібен фундамент. Вигідніше в проекті гаража заздалегідь передбачити запас ширини його бетонних «стрічок», щоб розмістити на них обидві перешкоди. Для коректного облицювання стін цеглою достатньо розширити основний стрічковий фундамент на 25-30 см.
Звернемо увагу на технологічні особливості обробки:
* Перед початком робіт цоколь гідроізолюють руберойдом внахлест (10 см)
Утеплювач кріплять до основи в шаховому порядку з допомогою дюбелів-шайб (4 шт на 1 кв.м.)
* Теплоізолятор захищають склохолстом або паропроникною і вітрозахисною мембраною. Її смуги укладають внахлест (15 см) ретельно склеюючи стики спеціальним скотчем.
* Для кріплення облицювального шару використовують оцинковані кляммери (40 см), які з одного боку укладають у шов кладки, а з іншого - кріпляться до основи за розрахунком: по вертикалі - крок 40 см, по горизонталі - крок 50 см. Для їх встановлення так ж дотримуються шахового порядку.
* Нижній і верхній ряд кладки повинен передбачати вентиляційні щілини (75 см на 20 кв.м. стіни). Для цього можна використовувати спеціальну цеглу з щілиннами або ж розшити деякі шви кладки.
Облицювання дерев'яних стін цеглою «свіжої» будівлі виконується лише після технологічної перерви (1,5 року), необхідного для остаточної усадки її «коробки». Важливо не зменшити кількість повітряних продухів, так як вентиляційний зазор видаляє вологу з поверхні дерева, запобігаючи його загниванню. Для облицювання дерев'яних стін цеглиною у конструкції передбачають максимальний повітряний прошарок (6 см).
ВНУТРІШНІ ОЗДОБЛЮВАЛЬНІ РОБОТИ.
СПОСІБ № 1. Облицювання внутрішніх стін гіпсокартонними листами.
Гіпсокартон називають сухою штукатуркою, так як будматеріал вже являє собою готовий шар гіпсу, скріплений з обох сторін захисним шаром паперу. З його допомогою виконується гладке облицювання стін, де для фінішної обробки потрібно лише тонкий шар шпаклівки і фарби. Мінімальні клопоти з «мокрими» роботами зробили матеріал улюбленим засобом будівельників для швидкісного відновлення приміщення.
Облицювання стін гіпсокартоном своїми руками - нескладний процес, але через масивність листів (розміри: 1,2 м × 2,5; 2,6 або 3 м, вага ≈ 22-24 кг, товщина 12 мм) під час монтажу бажано мати помічника. Для гаража краще використовувати вологостійкий гіпсокартон, де шар гіпсу додатково захищений від надмірного вбирання вологи.
Технологія облицювання стін гіпсокартоном не вимагає вирівнювання поверхні, навпаки, метод призначений для приховування її серйозних вад. Головне, щоб основа змогла витримати додаткове навантаження, тому перед роботою всі її слабкі ділянки видаляються.
За технологією облицювання стін гіпсокартоном спочатку слід встановити каркас, що складається з двох видів профілів: UD (пристінний) і CD (напрямний). Розробляється схема монтажу. Вона потрібна для правильної підгонки листів та металу, щоб оптимізувати витрати будматеріалів. На гипсокартоні відзначають лінії проходу профілів, розташування розеток і вимикачів. Якщо виконуєте облицювання стін гіпсокартоном своїми руками, не слухайте порад, що стосуються економії кріпильних засобів, а виконуйте монтаж строго за такими правилами:
* Профіль UD розміщують уздовж стелі та підлоги приміщення, прикріплюючи до основи дюбелем кожні 50 см. Правильність положення перевіряють за допомогою будівельного рівня.
* На стіні відзначають лінії проходу профілів CD з кроком 60 см (використовують відвіс). За орієнтиру кріплять прямі підвіси (через кожні 50 см) і до них прикручують напрямні CD.
* Облицювання стін гіпсокартонними листами завершується його кріпленням саморізами до направляючих профілів CD (через кожні 30 см).
Стики гіпсокартонних листів зашпакльовують спеціальним пластичним гіпсом, додатково зміцнивши їх скловолокнистою стрічкою. Щоб домогтися ідеально гладкого облицювання стін, після схоплювання фінішної штукатурки поверхню ретельно затирають, а лише потім фарбують у потрібний колір.
Облицювання стін з газобетону, піноблоків і дерева, де поверхні відрізняються ідеальною гладкістю, виконується відразу до основи без каркаса. Гіпсокартон кріплять за допомогою саморізів або ж використовують спеціальний клей. Другий спосіб більш дорогий і розрахований на невеликі площі приміщення.
ВАЖЛИВО!
Облицювання стін листовими матеріалами - найшвидший спосіб обробки, але в гаражних умовах він невигідний через свою надмірну крихкість. Гіпсокартон можна легко пошкодити при сильному ударі, а його естетична краса для цього приміщення - не головнеа корисна якість. З його допомогою облицювання стін з піноблоку і газоблоку виконується в житлових приміщеннях, а для гаража вигідніше використовувати інші більш практичні способи, які захищають поверхні від випадкового пошкодження.
СПОСІБ № 2. Облицювання внутрішніх стін каменем або керамічною плиткою.
Внутрішнє приміщення гаража, де зроблено облицювання стін керамічною плиткою, виглядає доглянуто навіть після кількох років жорсткої експлуатації. Гігієнічність, міцність і водонепроникність будматеріалу ідеально підходять для суворих гаражних умов. Це дорогий метод, але «вірна служба» облицювання з лишком окупає витрати. Природно, що слід правильно підібрати технічні параметри керамічної плитки (найвищий клас міцності і морозостійкість).
Технологія кладки керамічної плитки.
Перед початком робіт слід вирівняти і зміцнити поверхню за допомогою штукатурки. Іноді для цих цілей використовують плитковий клей, але це веде до ще більшого роздування бюджету.
Є безліч способів укладання керамічної плитки. Своїми руками простіше скористатися методом прямого ряду (послідовна укладання без перев'язки швів).
Ось деякі практичні поради для вдалої обробки цим будівельним матеріалом:
* Укладання варто починати знизу з другого ряду, прибивши дерев'яну рейку для його підтримки. Це дозволить правильно оцінити його рівність і уникнути збою через кривизни статі.
* Плитку кладемо з центру стіни, а не з кута. Це забезпечить симетричність кутових елементів.
* Клей наносять на поверхню зубчатим шпателем, а плитку щільно притискають до неї (скористайтеся гумовим молотком). Її правильність розташування перевіряють будівельним рівнем.
* Хрестики для рівності швів вставляють в кожен кут плитки
Після застигання клею роботи завершуються затиранням швів. У рідкісних випадках виконується облицювання внутрішніх стін каменем, що обійдеться ще дорожче. Це виправдано лише у випадку великого залишку витратного матеріалу після обробки фасаду.
Оптимальний варіант заощадити - це обробити стіну плиткою частково (наприклад, 1,50 м), тим самим захистивши її найбільш вразливі місця.
СПОСІБ № 3. Облицювання внутрішніх стін дерев'яними та пластиковими панелями.
Це ще один швидкий і не заморочливий спосіб відновити і захистити внутрішнє приміщення гаража. Він більш практичний порівняно з вищеописаними методами обробки. Теж стосується і швидкості завершення робіт.
Облицювання стін дерев'яними панелями для гаража небажана через вогненебезпечность матеріалу. Краще віддати перевагу аналогу з полівінілхлориду, який міцніше, безпечніше і дешевше. Дерево використовують для прикраси домашнього інтер'єру, а в гаражі за допомогою облицювання стін пластиком можна підібрати якісну «підробку». Виробники подбали про величезну кольорову гаму продукції та імітації всіх популярних натуральних матеріалів (граніт, мармур, дерево).
Існує два варіанта облицювання стін панелями пвх, пов'язаних з видовими відмінностями матеріалу:
* Облицювання стін листовим матеріалом, де використовують габаритні панелі (від 1,3 м × 0,5 м до 2,6 м × 0,49 м)
* Облицювання стін пластиковими панелями дрібного калібру (вагонкою)
Спосіб монтажу залежить від рівності поверхні. Але традиційно облицювання стін панелями пвх виконується за допомогою дерев'яної обрешітки (крок 40-60 см). Мінімальні втрати корисної площі гаража менше, ніж при використанні гипсокартона (4-6 см).
Технологія робіт з облицювання стін пластиком проста: до обрешітки панелі кріпляться оцинкованими скобами або саморізами, а між собою фіксуються методом шип-паз. Для обробки гаража використовуйте вагонку для зовнішніх робіт, оскільки вона стійкіше до перепадів температур і покрита більш стійким покриттям.
Починають роботу з видного кута, положення першої смужки ретельно перевіряють рівнем. Від неї залежить правильність монтажу всіх панелей. Облицювання стін панелями полегшується, завдяки спеціальним планкам для коректного обходу країв і виступів.
Якщо поверхня ідеально рівна, то можна обійтися без каркаса і просто приклеїти пластик до основи.
Внутрішнє оздоблення гаража забере у вас всього один день. За витратами - це безумовний лідер серед інших видів облицювання, по міцності - слабкий «середнячок». Головне - підібрати якісний будматеріал, тому що деякі виробники «грішать» зайвою його крихкістю.