2. Зовнішня проводка в гаражі
3. Внутрішня проводка в гаражі
4. Що потрібно знати для монтажу проводки своїми руками
Штучне освітлення в гаражі дарує комфорт і зручність, не обмежуючи діяльність людини світлим часом доби. Електрика в гаражі дозволяє використовувати спецобладнання, що допомагає швидше впоратися з ремонтними роботами.
Електропроводка в гаражі та її складові «частини»
Про облаштування «блага» цивілізації слід подумати вже на етапі проектування «автобудинка», оскільки обидві дії пов'язані з отриманням дозволів від державних органів контролю. Повністю зробити електрику своїми руками не можна, оскільки частину лінії простягають тільки профільні фахівці, що мають допуск до роботи з високою напругою.
Проводка в гаражі складається з двох частин:
* Зовнішня
Монтаж проводки виконується від зовнішнього джерела живлення (централізованої лінії передач) до стін гаража.
* Внутрішня проводка.
Включає в себе індивідуальну схему електропроводки безпосередньо в середині гаража.
Роботи по установці цих складових вимагають певних знань і навичок. Зовнішню проводку в гаражі має право монтувати тільки електрик, який отримав відповідну ліцензію (допуск до роботи під високою напругою). Проект доступу до централізованої мережі слід затвердити у відповідних органах (місцевий енергонагляд).
Монтаж електрики всередині гаража під силу технічно підкованому автовласникові. Винятком є підводка до щитка та встановлення лічильника і автоматів, що вимагає залучення кваліфікованого фахівця.
Щоб створити цілісну картину всіх необхідних електромонтажних робіт, опишемо особливості монтажу зовнішньої і зовнішньої електропроводки в гаражі.
Як провести зовнішню проводку в гаражі?
Монтаж зовнішньої проводки виконується повітряним і підземним способом. Рішення приймається, виходячи з місця розташування гаража та інших ближніх об'єктів. Якщо відстань від лінії електропередач більше 25 метрів, то для повітряного способу проводки кабель слід кріпити на несучих опорах (стовпах), висота яких:
* Над проїзною частиною - від 6 м.
* Над пішохідною зоною - від 3,75 м.
* Безпосередньо біля споруди-2,75 м.
Для підведення електропроводки до гаражу найчастіше використовують гнучкий ізольований кабель з міді або алюмінію. Для мідного дроту вибирають перетин ≥ 6 мм2, для алюмінієвого аналога - ≥ 16 мм2. Останній поступається технічними характеристикам, тому краще зупинити свій вибір на більш еластичній міді.
Схема підземної проводки до гаража складається з відгалуження від ЦЛП (централізованої лінії електропередач) і підземного кабелю. Якщо глибина його залягання невелика (до 2 м), то для захисту проводу використовують сталевий короб, що запобігає випадковому ушкодження лінії. У фундаменті гаража (на глибині 0,5 м) має бути передбачено отвір для точки введення. Так називають місце проходу зовнішньої проводки через конструкцію гаража. Кабель захищають трубою (її зовнішня довжина 60 см, внутрішня - 5 см), діаметр якої в два рази перевищує перетин дроту. Дотримуються суворо правила: один кабель - в один отвір.
Для повітряної лінії введення краще організовувати через стіну, хоча допускається «вхід» через дах. Отвір у покрівлі складніше повністю гідроізолювати, тому ризик пошкодження великий.
Технічна норма висоти введення - 2,75 м. Але що робити, якщо висота стін недостатня? Оптимальний вихід - зовнішня електропроводка гаража організовується за допомогою трубостойки (пряма сталева труба із загнутим кінцем), де ізолятори прийому знаходяться нижче рівня вигину (відстань між ними повинна бути від 30 см).
Отвори в стіні роблять під нахилом, щоб уникнути попадання всередину води. У порожнину вкладають порцелянові воронки, а кабель захищають еластичним шлангом. Потім лінію під'єднують до розподільній коробки всередині гаража.
Як провести внутрішню проводку в гаражі?
Монтаж внутрішніх проводок в будівлях виконується двома способами: відкрито і приховано. Гараж - не виняток. Для нього вибір методу залежить від будматеріалу, з якого він зроблений.
Монтаж прихованої проводки оптимальний для цегельних і бетонних гаражів. Кабель встановлюють перед початком внутрішніх облицювальних робіт у спеціально зроблені поглиблення (штроби) або в технічні щілини споруди (наприклад, між плитами перекриття). Потім його замуровують, вирівнюючи поверхню штукатуркою. Для дерев'яних і металевих конструкцій використовують відкритий спосіб, коли кабель просто кріплять до готової поверхні стін.
Для кожного з цих методів розробляється схема гаража електрична. Це план розміщення кабелю і всіх необхідних елементів (вимикачів, розеток тощо) в приміщенні, де:
* Чітко позначається місцезнаходження: розподільчої коробки, розетки, вимикачі, світильників, розподільчих коробок (точки з'єднання проводів).
* Всі елементи з'єднуються прямими лініями, повороти виконуються тільки під прямим кутом (починати слід від розподільної коробки).
* Вказується спосіб підключення кожного елемента:
1. Вимикачі і лампа приєднуються послідовно
2. Розетка повинна бути перед вимикачем
Якщо виконується монтаж електропроводки своїми руками, то можна скористатися прикладами готових схем, представлених на нашому сайті. Це найпростіші варіанти, які не складні для самостійного втілення в «життя».
Електричну схему гаража переносять на стіни, зробивши на них відповідну розмітку. Для цього існують спеціальні рулетки (розеткові) з барвником, або можна використовувати простий шнур. При цьому:
* Враховується коректна відстань від дроту до трубопроводів і стелі (від 10 - 15 см).
* Вимикач розміщують на висоті 1,5 м праворуч або ліворуч від воріт гаража (щоб не перекривати його вхідними дверима).
* Розетку зазвичай встановлюють на 50-60 см від підлоги.
У процесі зручно підрахувати необхідну довжину кабелю і кількість кріплень. Але слід врахувати, що до кожного відрізку лінії додається припуск - 10-15 см для скручування проводів.
Важливо!
Проводка повинна налічувати три жили: фаза, нуль, заземлення. Такі сучасні вимоги безпеки. При монтажі проводки своїми руками часто нехтують цим правилом, зупиняючись на старому способі (два дроти: фаза і нуль). Про важливість повного «набору» може свідчити такий факт: при аварійній ситуації заземлений провід врятує вас від ураження струмом. Тому тим, хто забув про цю важливу річ, слід окремо задуматися про те, як зробити заземлення в гаражі і захистити себе від можливих неприємностей.
Наступний важливий вибір - вид і перетин дротів. Для внутрішніх робіт так само краще віддати перевагу міді, оскільки вона пластічніше і відмінно витримує пускові навантаження. Перетин дроту вибирають під необхідну силу струму.
Розглянемо, як провести проводку в гаражі для відкритого і прихованого способу монтажу.
Відкрита схема електропроводки в гаражі.
Як зробити проводку в гаражі надійною? Слід міцно приєднати кабель до місць кріплення. Часто для цього служать ізольовані опори - дерев'яні пробки, в які вкручують шуруп. Або ж використовують дюбелі з пластмасовими вставками, які забиваються в готові отвори. Їх розміщують з кроком 50 - 60 см. Кабель в початковій і кінцевій точці і на поворотах прикручують до кріплення тасьмою. Місця скручування проводів припаюють (щоб уникнути розкручування) і ізолюють ізолентою. Для додаткового захисту кабелю його закривають пластиковим коробом
Монтаж внутрішньої проводки гаража прихованим способом.
Кабель встановлюється в поглиблення в стіні (штроби). Борозни роблять спеціальним приладом або за допомогою зубила та молотка. Для монтажу прихованої проводки використовують металеві скріпки та пластикові хомути, які фіксують кабель на своєму місці. Можна просто його приклеїти алебастром.
Як зробити приховану проводку більш надійною? Можна ізолювати кабель в короб для додаткового захисту його поверхні.
Що необхідно знати для монтажу електропроводки своїми руками.
Монтаж електропроводки в гаражі - технічно складний процес. Слід реально оцінити свої знання і можливості. Від якості виконання залежить безпека експлуатації гаража. Все одно без допомоги фахівця не обійтися, тому що тільки він виконує роботу з встановлення автоматів і лічильника в розподільній коробці.
Якщо монтаж електрики своїми руками вас не лякає, то нагадаємо про важливість правильного з'єднання проводів з електроприладами (розеткою, вимикачем). Від надійності і щільності контакту залежить їх коректна робота і ваша безпека.